VI Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Kolej w Miniaturze" Bielsko-Biała - 1-6.07.2022r.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej "pandemią" ponownie udało się zorganizować międzynarodowe spotkanie w hali widowiskowo-sportowej BBOSiR w Bielsku-Białej. Tak samo jak w przypadku poprzednich imprez oprócz modelarzy z Polski pojawili się również Czesi, Słowacy, Węgrzy oraz Niemiec (tym razem przyjechał tylko jeden modelarz ze swoimi modułami). Względem wystawy z 2019 roku zabrakło tylko Bułgarów. Przyjechała natomiast czeska grupa TTe Modulovka z dosyć sporym kawałkiem linii wąskotorowych.
Ze względu na dostępne na sali terminy mieliśmy rozpocząć montaż makiety w sobotę 2 lipca i zakończyć spotkanie w środę 6 lipca, ale udało się jednak załatwić, żebyśmy mogli przyjechać już w piątek 1 lipca. Większość uczestników dała radę przyjechać już tego dnia, ale niestety jedna grupa z Czech mogła przyjechać dopiero w sobotę.
Powoli zaczęliśmy się zjeżdżać w okolicach południa i stopniowo makieta zaczęła powstawać. Wieczorem zmontowany był cały układ, za wyjątkiem czeskiej części, która dojechała dopiero następnego dnia.
W sobotę rano dojechała brakująca grupa z Czech i przystąpiła do montażu swojego fragmentu makiety, który przebiegł bardzo sprawnie i krótko po przerwie obiadowej cały układ mierzący blisko 400m długości był gotowy. W międzyczasie dojechała też grupa modelarzy H0, która na boku zbudowała niewielką (w porównaniu z naszą) makietę modułową w wielkości H0. Pozostało podłączenie sterowania, co trwało do godzin wieczornych. Ja po godzinie 18 wróciłem do domu, ale po przerwie na kolację udało się uruchomić makietę i przeprowadzić pierwsze jazdy zgodnie z rozkładem.
W niedzielę rano przystąpiono do czyszczenia szyn i w okolicach godziny 10 ponownie ruszył rozkład jazdy. Tego dnia od godziny 11 zaczęła pojawiać się publiczność. W tym roku dla widzów nasze spoTTkanie było otwarte w niedzielę, poniedziałek i wtorek w godzinach 11:00-18:30 z przerwą w ruchu od 13 do 14:30 (dla nas była to przerwa obiadowa). Ogólnie jak co roku frekwencja publiczności dopisała, nawet pomimo nietypowego terminu. W niedzielę przez większość dnia padała mżawka i to mogło skłonić część turystów, żeby jednak nie iść w góry tylko odwiedzić naszą wystawę. W poniedziałek pogoda była dużo lepsza, ale frekwencja praktycznie bez zmian. Na wtorek z samego rana była zapowiedziana wycieczka z przedszkola licząca 100 dzieci, dla tego cała obsługa stawiła się na hali wcześniej, żeby już o godzinie 9 zacząć jeździć. Niestety tego dnia pogoda stanowczo się pogorszyła i najprawdopodobniej z tego powodu przedszkole zrezygnowało z wycieczki. Wiele osób prawdopodobnie również zrezygnowało z wyjścia w góry (w końcu w deszczu źle się po górach chodzi a do tego nie ma żadnych widoków) i dla tego postanowili wykorzystać wolny czas oglądając naszą makietę.
Ogólnie cała impreza obyła się bez większych problemów. Jedynie we wtorek wystąpiły problemy z DCC, które w około godzinę zostały rozwiązane. Miło było po kilkuletniej przerwie ponownie zobaczyć część modułów oraz obejrzeć nowe skrzynki, których wcześniej u nas nie było. Ponieważ moim głównym obiektem zainteresowań są koleje wąskotorowe bardzo dużo czasu spędziłem na czeskiej części grupy TTe Modulovka, po której poruszały się zarówno małe przemysłowe lokomotywy z pociągami cukrowniczymi jak i również typowe czeskie lokomotywy TU47 (obecna seria 705.9) z pociągami osobowymi i towarowymi, które często przewoziły wagony normalnotorowe zarówno na wózkach "rollbockach" jak i na transporterach. Na makiecie H0 natomiast dla odmiany oprócz taboru kolei poslich można było również obejrzeć lokomotywy i wagony kolei amerykańskich (oraz australijskich).
W środę od rana ruszyliśmy z ostatnim rozkładem jazdy, który realizowaliśmy do godziny 11, a później kolejne pociągi to były zjazdy taboru do stacji technicznych i powolne zbieranie wagonów i lokomotyw z makiety. Przed obiadem przystąpiono do stopniowego demontażu elektryki i sterowania makiety, a w niektórych miejscach już nawet samych modułów. Po przerwie obiadowej wszyscy przystąpili do rozkręcania swoich skrzynek i przed godziną 18 cała hala była już pusta.
Zdjęcia z całej imprezy, podobnie jak filmy postanowiłem podzielić na kilka części:
Widok ogólny na mkaietę.
Polska część makiety.
Słowacka część makiety.
Czeska część makiety (grupa Moduly Brno).
Węgierska część makiety.
Czeska część makiety (grupa Zababov) wraz z niemieckimi modułami.
Moduły wąskotorowe TTe.
Makieta modułowa H0.
Filmy z całego spotkania.
Powrót do fotoraportów z wystaw i imprez modelarskich